نماینده تهران در مجلس توضیحاتی درباره وضعیت تهران ارائه کرد و راهکارهای نیز برای برن رفت از مشکلات ارائه کرد.

به گزارش تسنیم ، مصطفی میرسلیم نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی و رییس شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی طی گفت وگو با خبرنگار تسنیم، توضیحاتی درباره وضعیت حوزه انتخابیه خود ارائه کرد که متن این گفت و گو به شرح زیر است:

تسنیم: نمایندۀ مجلس شورای اسلامی طبق قانون اساسی در برابر تمام ملت مسئول است و حق دارد دربارۀ همۀ مسائل داخلی و خارجی کشور اظهار نظر نماید. آیا مسئولیتهای میهنی شما اجازۀ رسیدگی به مسائل حوزۀ انتخابیه تان را می دهد؟

میرسلیم: بسم الله الرحمن الرحیم. رسیدگی به مسائل حوزۀ انتخابی ما یعنی تهران ، ری شمیرانات، اسلامشهر و پردیس به دو دلیل نباید کم اهمیت تلقی شود: اول به خاطر قولی که ما به مردم داده ایم و باید بدان وفادار باشیم و مسائل خاص حوزۀ انتخابی را فراموش نکنیم؛ دوم به لحاظ اهمیت تهران در اثر گذاری بر سرنوشت کشور.

تسنیم: این اهمیت در چه سطح است؟

میرسلیم: از نظر آمایشی وضع تهران بغرنج است: مساحت این حوزۀ انتخابی یک در صد مساحت کشور است ولی 70% گردش مالی کشور در تهران انجام می گیرد، نیمی از شرکتهای صنعتی کشور در تهران متمرکز شده است، بیست درصد تولید ناخالص ملی مختص تهران است و بیش از 15% جمعیت کشور با وضع رقت بار در تهران و حومۀ آن متمرکز شده است. این وضع بغرنج آثار خسارت بار بر اقلیم تهران به لحاظ زیستی می گذارد که مردم مشکلات آن را از جمله همه ساله به لحاظ کیفیت هوا و آب و آلودگیهای متعدد دیگر باید تحمل کنند؛ مسائل اجتماعی خطیری به مردم تهران آسیب جبران ناپذیر می گذارد و متأسفانه از تهران به سایر نقاط کشور سرایت می کند.

تسنیم:آیا چاره ای برای این مسائل می توان تصور و ترسیم کرد؟

میرسلیم: البته امکان بهبود شرایط بغرنج کنونی وجود دارد ولی این تصور که تمام اشتباهات گذشته را می توان کاملا جبران کرد، باطل است.

تسنیم: آیا می توانید مواردی را از مهمترین اشتباهات گذشتۀ تهران تشریح کنید؟

میرسلیم: مهمترین نکته ای که باید یادآوری کنم بی توجهی به قابلیتهای زیستی دشت و کوهپایۀ تهران است، یعنی گسترش تهران متأسفانه از راهبرد آمایشی صحیحی پیروی نکرده است و تهران و قابلتهای آن بیشتر برای منویات سیاسی مسئولان آن هزینه شده است. از جمله از دوران دولت پنجم، شهرداری تهران برای جبران کسری بودجۀ خود از رئیس جمهوری اجازۀ ویژه ای دریافت کرد که عملا منتهی شد به تراکم فروشی!

تسنیم: ممکن است مفهوم و ابعاد تراکم فروشی را شرح دهید؟

میرسلیم: گسترۀ تهران دارای پهنه بندی است و بنا به مصوبۀ شورای عالی معماری و شهرسازی هر پهنه و زیر پهنه از کاربری خاص و ضوابط ویژۀ ساخت و ساز برخوردار است. اگر کاربری ها به لطائف الحیل تغییر کند و مثلا فضای سبز به مسکونی و تجاری تبدیل شود یعنی راهبرد گسترش تهران نادیده گرفته شده است.

تسنیم: آیا این تغییر کاربری از فضای سبز به کاربریهای درآمدزا عملا رخ داده است؟

میرسلیم: این تغییر کاربریها به صورت متعدد رخ داده و پرونده های متعددی هم از این تخلفها تشکیل و گزارش آن به دادستان کل تقدیم شده است ولی انحراف به همین تغییر کاربری ختم نمی شود و باید اضافه کنم عدم مراعات ضوابط مصوب را.

تسنیم: این ضوابط چه نکاتی را دربردارد؟

میرسلیم: ضوابط ساخت و ساز از جمله شامل درصد استفاده از سطح زمین و تعداد طبقات و کلا مقدار تراکم است. متأسفانه در موارد فراوانی، این ضوابط زیرپا گذاشته شده و تا سه برابر حد مجاز تراکم فروخته شده است و این فروش تراکم ضمن آن که ریخت شهرسازی را در تهران نابسامان کرده ، درآمد شهرداری را که باید اصالتا از محل ارائۀ خدمات تأمین شود تا 70% وابسته به فروش تراکم و جرائم وابسته به آن کرده است. بعلاوه باید توجه داشت که فروش تراکم خارج از ضابطه به مفهوم خلق پول و افزایش نقدینگی سرگردان است که آثار مخرب آن را بر اقتصاد کشور می شناسیم: همچون اسکناس حواله های عادی و هولوگرام دار تراکم چاپ شده و در اختیار افراد از جمله طلبکاران شهرداری قرارداده شده است یعنی شهرداری به جای پول رسما حق تراکم سیار در اختیار افراد قرارداده است و تراکم سیار یعنی به هم ریختن قواعد شهرسازی و زیرپا گذاشتن ضوابط؛ این تخلفها در سال 95 به اوج خود رسید و پرونده های متعددی اکنون در این زمینه مفتوح است که امیدواریم هرچه زودتر به آنها رسیدگی شود و تهران راه نجاتی پیدا کند!

تسنیم: به نظر شما برمبنای تجربۀ 25 سال گذشته چه نکات راهبردی باید برای آیندۀ ساخت و ساز در تهران در نظر گرفته شود؟

میرسلیم : نجات تهران را در چند زمینه می توان ترسیم کرد:

1- قابلیتهای زیستی دشت و کوهپایۀ تهران سالهاست نادیده گرفته شده و نسبت به آن از حدود مجاز پافراتر نهاده شده است؛ بنابراین تجدید نظر در روند ساخت و سازهای کنونی در شورای عالی معماری و شهرسازی ضروری است و ضمن ساماندهی کوهپایه و فضای سبز شهری ، ساخت و سازها باید منحصر شود به بافت فرسوده، والا دود آن به چشم همگان خواهد رفت.

2- در ساخت و سازهای شهری نه تنها باید تمام ضوابط محترم شمرده شود، کلیۀ برگه های تراکم سیار باید باطل شود؛ و موارد تخلف قبلی با حکم قضائی قلع و قمع گردد. بعلاوه موضوع مقاوم سازی ساختمانهای موجود باید جدی گرفته شود تا از بروز فاجعه در هنگام سوانح طبیعی احتمالی پیشگیری شود.

3- اشتغال های کاذب باید شناسایی و با جایگزینی آنها با اشتغال مولد، ضمن انتقال مشاغل نامناسب به خارج ازشهر، ساماندهی شود.

4- خدمات شهری باید با استفاده از فناوریهای نوین سازماندهی شود تا ضمن کاهش هزینه های شهری ، خودکفایی شهرداری از محل دریافت هزینه های واقعی خدمات رقم بخورد.

5- موضوع رفت و آمدهای شهری و اولویت ترابری عمومی بویژه با تأکید بر راه آهن شهری و سپس نوسازی ناوگان اوتوبوس ها با استفاده از تولیدات میهنی ، جدی گرفته شود و در عین حال با توجه به وابسته بودن در حدود 70% آلودگی ها به منابع متحرک، آلایندگی مهار گردد.

6- آسیبهای اجتماعی بدون فوت وقت به طور کامل شناسایی و مدیریت شود تا خدای ناکرده به سایر شهرها و مناطق کشور سرایت نیابد….

7- انتخابات شورای شهر باید جدی گرفته شود و مردم کسانی را برگزینند که در فکر نجات شهر باشند و نه در جستجوی منافع خودشان.

لینک کوتاه : https://mirsalim.com/3FUXQ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *