shahrdari

چاره اصولى مشکلات مالى شهردارى در کاهش هزینه هاى مسرفانه کنونى و نیز کسب درآمد پایدار از محل خدمات شهرى است، راهى که در دوازده سال گذشته درست طى نشد و لاجرم باید در آینده اصلاح شود.

سید مصطفى میرسلیم– هرگاه در شهر به طور موضعى یا مو ضوعى نابسامانى رخ دهد ناگزیر باید به چاره جویى پرداخت تا از تسرى آن به سایر مناطق یا ایجاد التهاب عمومى پیشگیرى شود. مثال: ناهنجاریهاى اجتماعى در محله دروازه غار که ابتدا جنبه موضعى داشت؛ راهبندان هاى روزمره مختل کننده عبور و مرور شهرى که جنبه موضوعى دارد ولى به افزایش نارضایتى عمومى براثر اتلاف وقت، اسراف سوخت و تراکم وحشتناک آلاینده هاى متصاعد از خودروها مى انجامد. از وظائف اصلى مسئولان شهرى شناسایى نابسامانیها و ریشه یابى آنها و چاره جویى بموقع است.

در این جا به یکى از موارد مهمى که بر ضرورت رسیگى به آن تأکید شده بود اشاره مى کنم و آن ساماندهى کوهپایه است که مناطق شمالى شهر تهران و بویژه منطقه یک را دربرمى گیرد و هم جنبه موضعى دارد و هم جنبه موضوعى؛ موضعى از نظر تخریب طبیعت کوهپایه با کوه تراشى و تقلیل فضاى سبز و بلند مرتبه سازى بر روى خط گسل….و موضوعى از لحاظ مشکلات فرهنگى و اجتماعى و فنى و خدمت رسانى و ازدحام و مزاحمت …

ریشه این نابسامانى به مشکلات مالى شهردارى و نحوه رفع آن برمى گردد: هزینه هاى مستقیم و غیر مسقیم شهردارى هنگفت است و تأمین آنها به صورت عادى کار ساده اى نیست. در دولت ششم شهردار وقت از رئیس جمهورى درخواست کرد دست او را باز بگذارند تا او نه تنها نیازهاى مالى شهردارى را برطرف کند که به دولت هم حاضر است کمک کند. آن مجوز داده شد و تراکم فروشى آغاز گردید و تا آنجا پیش رفت که در بنگاههاى معاملات ملکى “تراکم “، خرید و فروش مى شد! همچنین شهردارى مبادرت به فروش خلاف با اخذ جریمه کرد و به این ترتیب خلاف مفهوم خود را از دست داد و نرخ پیدا کرد: هرچه خلاف بزرگتر ، نرخ آن سنگین تر. البته امروز آن رویه به همان سادگى وجود ندارد، هرچند اصل موضوع یعنى کسب درآمد از محل عوارض تراکم و نیز جریمه ها وجود دارد با اسامى آبرومندانه تر ؛ نگاهى به ترکیب درآمدهاى شهردارى این نکته را براحتى افشا مى کند.

بر همین اساس بود که با توجه به ویژگى زمینهاى منطقه یک و وجود باغها و رغبت طبیعى به درخواست ساخت وساز، پروانه میلیونها متر مربع ساختمان مسکونى وتجارى صادر شد و قضیه ساماندهى کلا تحت شعاع آن قرارگرفت و حتى بمراتب خطیرتر شد به طورى که براى پهنه هاى R121 و R122 که تعداد بیشینه طبقات مجاز آنها ۵ است ، با ترفندهاى مختلف ابتدا براى هفت طبقه، سپس ٩ طبقه و فعلاً تا ١١ طبقه روى همکف پروانه صادر شده و ساخت و ساز انجام گرفته است بدون توجه به ضرورت هاى اولیه شهرسازى در مورد بلندمرتبه ها : مثلاً در مجموعه اکباتان و شهرک غرب بلندمرتبه سازى انجام گرفته ولى مشهود است که بر آن ضوابطى حکمفرما است اما در منطقه یک تهران هیچ قواره اى حاکم نیست جز کسب درآمد ولو به قیمت تبدیل محله هاى منطقه یک به جهنم سرا با افزایش تدریجى نابسامانیها! نتیجه این که ساماندهى کوهپایه انجام نگرفت ولى بر نابسامانیها افزوده شد.

بر این دو ردیف درآمدهاى رسمى باید یک مورد دیگر را هم اضافه کرد و آن مبالغى است که به صورت غیر رسمى بین صاحبان کار و عوامل شهرداریها رد و بدل مى شود که ارقام آن تقریباً متناسب با همان عوائد حاصل از واگذارى پروانه بلندمرتبه سازى یا فروش هوا مى شود. این امر سرمنشأ بسیارى از مفاسد اقتصادى دیگر در کشور شده و این نتیجه دوم مهم عدم ساماندهى است.

خوب است مختصراً در همین جا اضافه کنم که چاره اصولى مشکلات مالى شهردارى در کاهش هزینه هاى مسرفانه کنونى و نیز کسب درآمد پایدار از محل خدمات شهرى است، راهى که در دوازده سال گذشته درست طى نشد و لاجرم باید در آینده اصلاح شود.

لینک کوتاه : http://mirsalim.com/dpYSt
 • میرسلیم

  قاعده تناسبها

  تناسب فشارهاى دریافتى و طاقت تحمل (تاب آورى). قدرت صبر و تحمل افراد با تمرین و ممارست افزا…
 • سید مصطفی میرسلیم

  ناروایی احساس خفگی برای اقلیت

  اقلیت ضعیف کمتر از ۵٪‏. در این حالت باید از سیاست‌هاى اقلیت که از منطق قوى برخوردار است اس…
 • mirsalim

  برای آینده اصولگرایى

  جریان اصولگرایى در حال حاضر فاقد رهبرى سیاسى مشخص و مورد قبول همۀ اصولگرایان است و طبیعتاً…
 • mirsalim

  شرط همدلى

  چاره جویى راه حل براى مشکلات کشور و دست به کار شدن براى عملیاتى کردن راه حل ها و نیز نظارت…
 • خمینی رفت

  خمینی رفت

  بسم الله الرحمن الرحیم  خمینی کسی بود که خود را شناخته بود ، دنیا را شناخته بود ، خدا را ش…
 • سید مصطفی میرسلیم

  رمز موفقیت کشور

  بسم الله الرحمن الرحیم آمَنَ الرَّسُولُ بِما أُنْزِلَ إِلَیْهِ مِنْ رَبِّهِ وَ الْمُؤْمِنُ…
 • روز طبیعت

  احیاى منابع طبیعى و حفاظت از آن/ اختصاص فقط ۱۱درصد از بودجه پیش بینى شده در برنامه پنجم به مقابله با فاجعه گرد و غبار

  سرعت کویرزایى در کشور ۶٠ برابر سرعت بیابان زدایى است؟ با این که نزدیک ٨ میلیون هکتار از ار…
 • سید مصطفی میرسلیم

  همه جانبه نگری

  در کشور ما در حدود یک چهارم نفت خام به صورت سوختی در می آید که در ترابری از آن استفاده می …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × یک =