موتور گازسوز

سید مصطفی میرسلیم:

تا ٥٠ سال آینده به تدریج و از نظر فنی موتورهای هیبریدی جایگزین سوختهای فسیلی می شوند؛ ضمن این که باید از انرژی فسیلی برای تولید کالاهای بادوام استفاده کرد.

 

در خودروهای دو نیرو یا هیبریدی که هم از برق و هم از احتراق داخلی استفاده می‌کنند، امکان بازیافت انرژی وجود دارد و ترمز می‌تواند به جای گرما، برق تولید کند که سبب کاهش مصرف سوخت تا ٣٠درصد می شود.

 

نمونه‌ای از این خودرو در فروردین ماه امسال آماده شد، قیمت تمام شده آن را ٥٠ تا ١٠٠ درصد بیشتر از خودروی معمولی بود و به طور طبیعی مردم علاقه ایی استفاده به این خودرو به دلیل قیمت بالای آن نخواهند داشت مگر آن که یارانه به آن اختصاص یابد همان گونه که در دیگر کشورها چنین است. در دیگر نقاط جهان به خصوص آمریکا که از خودروهای هیبریدی استفاده می‌کنند، یارانه قابل توجهی برای استفاده از این خودروها اختصاص داده می‌شود.

 

استفاده از این نوع موتورها در اقتصاد ملی مزیت ایجاد می‌کند، خودرویی که ما طراحی کردیم، مصرف سوخت را به ٤,٢ لیتر در ١٠٠ کیلومتر کاهش می دهد که متناسب با آن تولید آلاینده‌ها نیز کاهش می یابد.

 

شناسایی مشکلات و چاره جویی تولید موتورهای درون سوز و نفت و گام برداشتن در جهت بکارگیری فناوریهای دانش بنیان سوخت سبز،‌ بهبود بازده با مصرف سوخت و کاهش تولید دی اکسید کربن ، بهبود کیفیت سوخت و توسعه سوختهای جایگزین از جمله موارد مورد توجه خودروسازان است.

 

در سال ١٣٨١ این سوال مطرح بود آیا ایران می تواند به تولید موتور خودرو بپردازد که با توجه به آمادگی فنی در این زمینه توانستیم طراح و تولیدکننده داخلی شویم. با توجه به این‌که گاز یکی از منابع اصلی تامین انرژی در کشور است؛ بنابراین باید موتوری طراحی می شد که با پایه گاز باشد که براین اساس موتوری با پایه گاز سوز طراحی، تولید و روی ٥٠٠ هزار دستگاه خودرو نصب شد. نسل جدید موتور پایه گازسوز طراحی و ساخته شده و در حال آماده سازی برای نصب روی خودروی سمند سورن است.

 

تولید موتور پایه گازسوز جدید نمونه تقویت شده موتور قبلی بوده و ٥٠ درصد توان بیشتری تولید می‌کند و با مصرف بهینه به محیط زیست هم کمک می‌کند. خودروهای ردیف «الف» (فناوری قدیم) و «ب» (فناوری جدید) قابلیت استفاده از نسل تازه موتورهای پایه گازسوز را دارند.

لینک کوتاه : https://mirsalim.com/QUwxK
 • نتیجه عمل به قرآن

  سیدمصطفی میرسلیم– پيشرفت يا بهتر بگويم توسعه يافتگى در امور دنيوى و اصلاح بنيادين مف…
 • ذكر قيامت

  سیدمصطفی میرسلیم– آيات اول سوره مبارك بقره كوهى از دانش است : كتاب قرآن ، آن كتابى ا…
 • راهکارهای جلب اعتماد مردم

  سیدمصطفی میرسلیم– اعتماد خیال و آرمان نیست اعتماد واقعیتی است که همگی با آن سرو کار …
 • وجه تمایز دولت سیزدهم با دولت دوازدهم

  سیدمصطفی میرسلیم– تشكيل دولت سيزدهم را بايد واقعاً تبريك گفت، كار ساده اى نبود؛ اولا…
 • درسهاى كرونا

  سید مصطفی میرسلیم– بيش از يك سال ونيم است كه كشور ما نيز مانند ساير كشورها گرفتار بل…
 • نکاتی برای بهره‌وری بهتر از سفرهای استانی

  سيد مصطفى ميرسليم– سال گذشته رئيس محترم مجلس سفرى به استان خوزستان انجام دادند كه پس…
 • پیام غدير

  سيد مصطفى ميرسليم– غدير به اندازه همه تاريخ اهميت دارد. موضوع غدير اعلام ولايت على ب…
 • 10 توصیه برای اداره بهتر تهران

  سیدمصطفی میرسلیم – 10ضمن تبریک به منتخبان محترم مردم شریف تهران در شورای اسلامی شهر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *