1) وزارت بهداشت مطابق مادۀ 1 ‌قانون تشکیلات و وظایف وزارت بهداشت، درمان و آموزش مصوب 1367.3.12 مجلس شورای اسلامی متولی امر بهداشت و سلامت جامعه است که مفاد دیگر این قانون بر اجرای آن تأکید می کند، لذا، با توجه به این که ثبت اولین علائم مواجهه با COVID-19 (یا همان کرونا ویروس نوع جدید) در 26 آبان 98 در چین به انجام رسیده و حداقل در پایان آذر و اوائل دی ماه کشور از آن آگاهی یافته است؛ شرح اقدامات شما برای ممانعت از ورود، پیشگیری، تشخیص و درمان این ویروس تا تشکیل ستاد ملی مبارزه با کرونا در 2 اسفند 98 وفق دستور ریاست محترم جمهوری چه بوده است؟
2) آیا تشکیل ستاد ملی در تحقق وظائف شما برای تأمین سلامت جامعه مؤثر بوده است؟ تاثیرات مثبت و منفی آن را برشماری نمایید.
3) بنا بر اعلام مراجع رسمی، متأسفانه تا تاریخ 20/03/99 آمار جان باختگان این بیماری در کشورمان به ۸425 تن رسیده است. شما به عنوان متولیان امور سلامت ملت بفرمایید:
الف) با ارائۀ نمودار فراوانی، علل و عوامل ناشی از فوت این بیماران، پراکندگی قومیتی و استانی و ظرفیت های درمانی ویژۀ کرونا (تخت/نیروی متخصص/تجهیزات/دارو به نسبت جمعیت) چگونه بوده است؟ آیا عدالت اجتماعی رعایت شده است؟ اگر نشده است علل و عوامل ناشی از این بی عدالتی ها چه بوده و چگونه با آن مقابله کرده اید؟
ب) اشکال مدیریتی تشکیلات شما کجاست که برای یک شیوه نامۀ (پروتکل) دارویی ضد میکروبی و تائید نشده در کمیتۀ درمان کشوری، دبیر ستاد زیست فناوری که در حال حاضر دبیر کمیتۀ علمی کرونا هم است در تاریخ سه‌شنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۸ نشست خبری برگزار می کند و در کمال حیرت جوامع علمی سه داروی آزیترومایسین، پردنوزولون و ناپروکسن را در 21 روز پس از اولین نشست کمیتۀ ملی کرونا در درمان آن مؤثر می داند در حالی که همین فرد در تاریخ ۱۲ خرداد ۱۳۹۹،‏ مجددا در مصاحبه ای زمان مورد نیاز را برای تأیید و ارزیابی مراحل دارو درمانی برای موارد جدید حداقل سه تا شش ماه برآورد می کند؟ چطور چنین فردی را دبیر علمی کمیتۀ کرونا گذاشته اید؟ البته حدس می زنم انتصاب ایشان را به یکی از نهادهای ارزشی که از آن بازنشست شده اند بهانه کنید، اما آیا از خود آن نهاد برای بکارگیری مجدد ایشان در این سطح استعلام کرده اید؟
ج) در کمیتۀ علمی کرونا چه کسانی را بکار گرفته اید؟ فهرست دربردارندۀ تخصص آنها را ارائه کنید. مگر کرونا بیماری ویروسی نیست؟ چند نفر از این افراد ویروس شناسان برجسته اند؟ چرا باید اجازه بدهید متخصصان ویروس شناس در اقلیت باشند و گروه مافیایی پیچیده ای ترکیب این اعضاء را که با جان مردم سروکار دارند، تعیین کند؟ لازم است فهرست افراد را به همراه سوابق ایشان در تشخیص، درمان و یا مدیریت آزمایشگاهی ویروس ها به مجلس محترم ارائه کنید.
4) در بخش نوآوری و پژوهش انصافا محققان ما هرچقدر خوش درخشیدند، دستگاه های مدیریتی افتضاح به بار آوردند. بجز ویژه خواری، انحصار طلبی و … برای ممانعت ازپیگیری حقوقی ملت لازم است به این سئوالات به طور دقیق و تخصصی پاسخ دهید:
الف) وزارت بهداشت، طبق قانون متولی امر تحقیق، توسعۀ دانش و تأیید محصولات وابسته به سلامت است. لازم است بفرمائید ویروس COVID-19 (یا همان کرونا ویروس نوع جدید) دقیقا در کدام آزمایشگاه کشور کشت شده و تکثیر روی آن انجام می شود و آیا مراکزی مانند مرجع مؤسسۀ پاستور و مرکز ملی آنفولانزا که در تأیید بسته های تشخیص تأثیر اساسی دارند خودشان نمونۀ بومی ویروس را جداسازی، کشت و تکثیر نموده اند یا خیر؟! در این خصوص لازم است اسناد و مدارک را ارائه کنید و اگر نکرده اند پاسخ دهید که بسته های تشخیص و مواد ضدعفونی کنندۀ محیطی را چگونه تأیید می کنید؟ (لابد با سابقه قبلی، مقایسه با نمونه های خارجی و یا بررسی اثر بر روی ویروس های دیگر).
ب) متخصصان مواجب بگیر و افراد حاضر در گروه انحصار طلب کمیتۀ علمی کرونا باید توضیح دهند که پلاسما درمانی در حالی که در بسیاری از افراد مبتلا پادتن علیه ویروس ترشح نمی شود چه خاصیتی دارد؟ چرا از طرح تولید پادتن که کشور را در کمتر از چهار ماه به رتبه نخست جهان در این خصوص می رساند حمایت نکردید؟
ج) توضیح بفرمایید بسته های بی خاصیت تشخیص از راه غیر ملکولی را برای چه با آن همه سر و صدا افتتاح کردید و سلول درمانی کجای کار درمان اصلی بیماری کروناست؟ فقط برای این که پول و اعتبار هزینه شده برای افراد و یا شرکت های خاصی توجیه شود؟! سازوکار عمل این ویروس در بدن چیست و چرا، قلب، ریه و سایر اندام های حیاتی را مورد حمله قرار می دهد؟ مستندا بفرمایید دستاورد این همه صرف بودجه برای تحقیقات چه بوده است؟
د) طرح های اصلی واکسن و دارو در کشور، نهاد مجری و چگونگی حمایت از آنها را بیان کنید.
ه) طرح ایجاد مرکز مرجعیت علمی تهیه شدۀ نخبگان را که با یک دبیرخانه کوچک محقق می شد و هدف آن هم افزایی پژوهش محققان و خروج از بن بست مدعیان دروغین بود و در سال گذشته سردار جانشین محترم بازرسی ناجا برایتان ارسال نمود چه کردید؟

با تشکر
سید مصطفی میرسلیم

۱۳۹۹/۳/۲۰

لینک کوتاه : https://mirsalim.com/feVrc

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *