روز طبیعت

سرعت کویرزایى در کشور ۶٠ برابر سرعت بیابان زدایى است؟ با این که نزدیک ٨ میلیون هکتار از اراضى کشور در ٩۶ شهرستان کانون بحرانى را تشکیل مى دهند فقط ١١٪‏ از بودجه پیش بینى شده در برنامه پنجم به مقابله با فاجعه گرد و غبار و مهار آن اختصاص یافته است.

سید مصطفی میرسلیم تقارن روز طبیعت و روز جمهورى اسلامى را گرامى مى داریم؛ جمهورى اسلامى ایران افتخار مى کند که یکى از اصول قانون اساسى اش به محیط زیست اختصاص دارد : اصل پنجاهم.
آیا امروز ما ایرانیان مانند آبا و اجدادمان قدر منابع طبیعى تجدیدشونده را مى دانیم؟
آیا در شناخت و حفاظت از آب و خاک و ذخائر زیستى گیاهى و جانورى کشورمان با توجه به تنوع ارزشمند و خدادادیش کوشاییم؟
آیا مى دانیم در گذشته بیشتر نقاط غیر کویرى کشور از پوشش جنگلى یا مرتعى برخوردار بوده است ولى متأسفانه امروز براثر ناشکرى ها ، بیش از ۶٠٪‏ جنگلهاى کشورتخریب شده و روزانه ۴٠ هکتار جنگل زدایى رخ مى دهد؟
آیا مى دانیم سالى ۴٠٠ هزار هکتاراز اراضى حاصلخیز کشور دستخوش فرسایش مى شود و با این روند تا سى سال آینده دیگر چیزى به عنوان مرتع و جنگل نخواهیم داشت؟ خسارت سالیانه بیابان زایى در کشور بیش از هزار میلیارد تومان است.
آیا مى دانیم گذشتگان ما براى حفظ منابع آب زیرزمینى و بهره بردارى تجدیدپذیر آن قنات هایى ایجاد کردند که شبکه آن در جهان مشهور و بى نظیر است و طول برخى از آنها به ٧٠ کیلومتر مى رسد ولى امروز با حفر چاه هاى عمیق مجاز و غیر مجاز و بهره بردارى ناپایدار از سفره هاى زیرزمینى و الگوى نامناسب کشت ، بزرگترین تهدید را متوجه ذخائر زیرزمینى آبى کرده ایم و بسیارى از سفره هاى زیرزمینى ما براثر فرو نشست زمین براى همیشه نابود شده است و دیگر قابلیت تجدید ندارد؟
آیا مى دانیم که دلیل اصلى پدیده گرد و غبار از بین رفتن پوشش گیاهى و بیابان زایى است که هر سال بر وسعت آن افزوده مى شود زیرا سرعت کویرزایى در کشور ۶٠ برابر سرعت بیابان زدایى است؟ با این که نزدیک ٨ میلیون هکتار از اراضى کشور در ٩۶ شهرستان کانون بحرانى را تشکیل مى دهند فقط ١١٪‏ از بودجه پیش بینى شده در برنامه پنجم به مقابله با فاجعه گرد و غبار و مهار آن اختصاص یافته است؛از عوامل مهم پدیده ریزگردها کاهش پوشش گیاهى و چراى بى رویه و خارج از ظرفیت دام ها در مراتع رنجور کشور و نیز برهم زدن توزیع آب در دشت هاى پایین دست رودخانه ها ، به دلیل احداث سدها در بالادست بدون جامع نگرى ، برمبناى دید محدود استانى یا حتى کشورى و بدون توجه به آثار مخرب منطقه اى آن است؛ نظیر آنچه نزد همسایگان ما بر سر دجله و فرات در سر شاخه هاى آنها رفته است و باعث تشدید بیابان زایى به دنبال برهم خوردن تعادل هاى طبیعى شده است.
آیا مى دانیم به دلیل زایل شدن پوشش گیاهى، با هر باران که خود از نعمت هاى بزرگ الهى است، سیل هاى ویران کننده به راه مى افتد و غیر از خسارات جانى و تأسیساتى، سالانه ٢ میلیارد متر مکعب از لایه غنى خاک کشورمان و سرمایه کشاورزى گرفتار فرسایش و روانه بحر خزر و خلیج فارس و هامون ها مى شود ؟
آیا مى دانیم با ظلمى که نسبت به ذخائر گیاهى کشور مرتکب شده ایم ، بسیارى از گونه هاى گیاهى و جانورى نادر و خاص کشورمان منقرض شده اند و دیگر قابل تجدید نیستند؟
آیا مى دانیم منبع اصلى آلودگى هوا و آب و خاک در کشور به استفاده ناشایستى برمى گردد که از طبیعت و نعمت هاى الهى مى کنیم و بویژه موجب آلودگى در اثر زباله و فاضل آب شهرى و صنعتى و پس آب سمّى کشاورزى و کودهاى شیمیایى مى شود؟
پس اى هموطن ! بیا دست به دست هم بدهیم و براى توسعه قابلیت هاى زیستى کشورمان با عزم ملى و مشارکت عمومى و نظارت همگانى ، و با بپاخاستن براى جلوگیرى از روند تخریب کنونى و با کمک به تغییر و تبدیل این وضع نامناسب، به شناسایى و احیاى منابع طبیعى و حفاظت آن و توسعه پوشش گیاهى و افزایش بهره ورى و سرعت بخشیدن به نهضت تولید این منابع و دوام عطایاى الهى و نعمت هاى او براى خودمان و نسل هاى آینده همت گماریم.

لینک کوتاه : http://mirsalim.com/SkUBx
 • shahrdari

  ضرورت اصلاح خطای مزمن شهرداری

  چاره اصولى مشکلات مالى شهردارى در کاهش هزینه هاى مسرفانه کنونى و نیز کسب درآمد پایدار از م…
 • میرسلیم

  قاعده تناسبها

  تناسب فشارهاى دریافتى و طاقت تحمل (تاب آورى). قدرت صبر و تحمل افراد با تمرین و ممارست افزا…
 • سید مصطفی میرسلیم

  ناروایی احساس خفگی برای اقلیت

  اقلیت ضعیف کمتر از ۵٪‏. در این حالت باید از سیاست‌هاى اقلیت که از منطق قوى برخوردار است اس…
 • mirsalim

  برای آینده اصولگرایى

  جریان اصولگرایى در حال حاضر فاقد رهبرى سیاسى مشخص و مورد قبول همۀ اصولگرایان است و طبیعتاً…
 • mirsalim

  شرط همدلى

  چاره جویى راه حل براى مشکلات کشور و دست به کار شدن براى عملیاتى کردن راه حل ها و نیز نظارت…
 • خمینی رفت

  خمینی رفت

  بسم الله الرحمن الرحیم  خمینی کسی بود که خود را شناخته بود ، دنیا را شناخته بود ، خدا را ش…
 • سید مصطفی میرسلیم

  رمز موفقیت کشور

  بسم الله الرحمن الرحیم آمَنَ الرَّسُولُ بِما أُنْزِلَ إِلَیْهِ مِنْ رَبِّهِ وَ الْمُؤْمِنُ…
 • سید مصطفی میرسلیم

  همه جانبه نگری

  در کشور ما در حدود یک چهارم نفت خام به صورت سوختی در می آید که در ترابری از آن استفاده می …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سیزده − 5 =