آفات مردم سالارى
با پیروزى انقلاب اسلامى، مردم ایران از شرّ استبداد و ستمها و نکبتهاى آن رهایى یافتند و با پناه آوردن به نظام مردم­سالارى دینى و تشکیل جمهورى اسلامى به دستیابى به آینده­اى درخشان و نویدبخش و عارى از فساد امیدوار شدند. آن امید، واهى نبود و در ٣۸ سال گذشته گامهاى ارزشمندى براى اعتلاى کشور برداشته شده­است؛ البته متأسفانه جمهوری اسلامی نیز از آفات عمومى مردم سالاری­ها در امان نمانده­است که در این یادداشت به یکى از مصادیق مهم مبتلابه آن اشاره مى­شود: 

باسمه تعالى

آفات مردم سالارى

با پیروزى انقلاب اسلامى، مردم ایران از شرّ استبداد و ستمها و نکبتهاى آن رهایى یافتند و با پناه آوردن به نظام مردم ­سالارى دینى و تشکیل جمهورى اسلامى به دستیابى به آینده­اى درخشان و نویدبخش و عارى از فساد امیدوار شدند. آن امید، واهى نبود و در ۳۸ سال گذشته گامهاى ارزشمندى براى اعتلاى کشور برداشته شده­است؛ البته متأسفانه جمهوری اسلامی نیز از آفات عمومى مردم سالاری­ها در امان نمانده است که در این یادداشت به یکى از مصادیق مهم مبتلابه آن اشاره مى­شود:

ما مى­ دانیم که در نظام هاى مردم ­سالارى ادارۀ امور کشور به دست مردم انجام مى­ گیرد که از طریق انتخاب نمایندگان براى تشکیل مجلس و شوراهاى مختلف ، اعمال مى شود. در مجلس شوراى اسلامى هیئت وزیران انتخاب مى­شوند و رأى اعتماد کسب می­کنند. نمایندگان مجلس مطابق آیین ­نامه­اى که خود مستقلاً تصویب مى­کنند بر عملکرد وزرا نظارت مى ­نمایند و از ابزارهایى نظیر تذکر و سؤال و استیضاح مى توانند استفاده کنند. در شوراى شهر نیز شهردار انتخاب مى­شود و قاعدتاً طبق ضوابط مصوب آن شورا بر عملکرد شهردارى نظارت مى­شود. قوت و ضعف آن نظارتها وابسته است به جزئیات ضوابط و اتقان آیین­ نامه ­هاى داخلى مجلس و شوراها که معمولاً دقیق یا قابل بهبود است. مشکل از آنجا آغاز مى­شود که ، بدون توجه به اهمیت عملىِ استقلال قوای مقننه و مجریه ، بین برخى نمایندگان مجلس و مسئولان قوۀ مجریه مناسبات و وابستگیهاى ویژه­ ای برقرار مى­شود : نمایندگانى که براى انتخاب شدن قولهایى به مردم حوزۀ انتخابیۀ خود داده ­اند و خود را مدیون آنها مى ­دانند و براى تجدید انتخاب نیازمند وفاى به عهد و خوش­قولى اند ، چون خود امکانات اجرائى لازم و کافی را ندارند ، ناگزیر به مسئولان دولتى مراجعه مى­ کنند و توقعاتى را ابراز مى ­نمایند تا با استفاده از امکانات بیت ­المال و نفوذ مقامات اجرائى به تحقق اهداف خود نائل شوند؛ آن دسته از مسئولان اجرائى نیز که باقى ماندن خود را در سمت دولتى وابسته به رأى نماینگان مى ­بینند براى تضمین ابقاء خود فى الجمله تن به اجابت خواسته ­هاى آن نمایندگان مى­دهند. با این تعامل ویژه، مقدمات راضى شدن دو طرف از یکدیگر و مدیون شدن متقابلشان فراهم مى شود اما نه به نیت ایفاى امانتِ اعتلاى کشور و مراعاتِ مصالح عمومى بلکه براى نوعی ویژه ­خواری و طعمه ­طلبی با حفظ منافع شخصى و تدوام نمایندگى یا مسئولیت دولتى. همین فرآیند بین برخى اعضاى شوراها و مسئولان شهردارى نیز مشاهده مى­شود که در نهایت به فدا شدن حقوق شهروندان مى­ انجامد. خبر دستگیرى برخى نمایندگان یا اعضاى شوراها و آلوده شدن مسئولان اجرائى دولت و شهرداریها در دنیا، به جرم اختلاس و تدلیس و دیگر مفاسد مرتباً در رسانه ها مطرح مى­ شود؛ در کشور ما نیز متأسفانه چنان انحرافاتى رخ داده ­است که هرچند عمومیت ندارد ولى حتى موارد نادر آن نیز برازندۀ شأن جمهورى اسلامى نیست. ما همگى باید نسبت به این جلوۀ فریبندۀ دنیاطلبى که معارض ویژگى دینى مردم­ سالاریمان است، بویژه با امر به معروف و نهى از منکر ، اهتمام نشان دهیم و مگذاریم آنچه دیگر مردم ­سالاری­ها را بزشتى گرفتار کرده ­است ما را نیز به صورت نهادینه آلوده کند.

سید مصطفى میرسلیم

 

لینک کوتاه : http://mirsalim.com/TtYKg
  • برنامه ریزی فرهنگی

    برنامه ریزی فرهنگی

    یکی از مؤلفه های فرهنگ در هر جامعه ای آداب و رسوم و عقائد و باورهای حاکم بر آن است و اینها…

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 6 =